1. Domov
  2. Turiec
  3. Tlstá a Ostrá – susedné vrchy, ktoré treba navštíviť spolu

Tlstá a Ostrá – susedné vrchy, ktoré treba navštíviť spolu

Hlavný obrázok článku "Tlstá a Ostrá – susedné vrchy, ktoré treba navštíviť spolu"

Tlstá a Ostrá sa vypínajú nad Turčianskou kotlinou na okraji Veľkej Fatry. Sú pomerne ľahko dostupné a obľúbené vrcholy, ktoré ponúkajú famózne výhľady. Keďže Tlstá a Ostrá ležia vedľa seba, častokrát sa navštevujú spoločne, každý vrch je totiž iný.

Tlstá – tiahle masívne bralo

Tlstá (1 373 m n. m.) je výrazný a jeden z najznámejších vrchov Veľkej Fatry. Spolu s vedľajšou Ostrou patria medzi obľúbené turistické ciele.

Tlstá už z diaľky vyzerá atraktívne vďaka svojím mohutným skalným bralám a výstup na ňu je pestrý a zaujímavý. Začína v obci Blatnica na začiatku známej Gaderskej doliny, kde nasledujete žltú značku. Po približne 2 kilometroch začína ústie Vápennej doliny, kde pokračujete po modrej turistickej značke. Tá vedie až na vrchol Tlstej.

Výhľad z Tlstej
foto: Martina Strihova / Shutterstock

Približne v polovici výstupu narazíte na jaskyňu Mažarná, ktorej vstupný portál je verejne prístupný. Môžete tak obdivovať krásu ukrytú vo svahoch Veľkej Fatre. Mažarná je jednou z najväčších jaskýň vo Veľkej Fatre a je významná aj z archeologického hľadiska. Našli v nej totiž pozostatky jaskynného medveďa a dôkaz, že bola osídlená už v mladej dobe kamennej.

Výstup na Tlstú je na vybraných miestach zabezpečený technickými zabezpečovacími pomôckami. Na vrchole nájdete rozľahlú horskú lúku odkiaľ si vychutnáte výhľady na vrchy a doliny Veľkej Fatry, Malú Fatru, Kremnické vrchy a pri dobrom počasí aj Nízke a Vysoké Tatry.

Výstup na Tlstú vám zaberie 3,5 hodiny, prejdete 6 kilometrov a nastúpate 883 metrov.

Výhľad z Tlstej
foto: Ivan Kluciar / Shutterstock
Ostrá
foto: zedspider / Shutterstock

Ostrá – jeden z najkrajších vrcholov na Slovensku

Z vrcholu Tlstej je pekný výhľad na susednú Ostrú, ktorá má jeden z najkrajších vrcholov. Ostrý skalnatý vrchol je jednoducho neprehliadnuteľný. Ak sa rozhodnete v túre ďalej pokračovať, dostanete sa na ňu po zelenej značke za približne 45 minút. Pekný chodník po hrebeni vám ponúkne otvorené výhľady do doliny a na okolité kopce. Najprv prídete k nižšiemu vrcholu – Zadnej Ostrej, odkiaľ je už len kúsok na Ostrú. Posledné stúpanie je strmšie a zaistené reťazami, ale asi najkrajšia časť túry. Pozor na tento úsek najmä v mokrom počasí.

Ostrá
foto: zedspider / Shutterstock

Ostrá síce nie je taká vysoká ako Tlstá, má o viac ako 100 metrov menej (1 247 m n. m.), ale tiež sa môže pochváliť otvorenými výhľadmi. Vidno celý Turiec, Malú Fatru, hlavný hrebeň Veľkej Fatry, ale zaujímavý je pohľad na Tlstú, na ktorej ste boli pred chvíľou.

Zostup do Blatnice

Z Ostrej môžete zostúpiť niekoľkými rôznymi trasami. Po žltej cez Muráň a po modrej cez Konský dol ste v Gaderskej doline za približne 1 hodinu 45 minút.

Ak chcete počas túry navštíviť aj ďalšiu známu veľkofatranskú dolinu, odporúčame zostúpiť po žltej smerom na Juriášovu dolinu a následne po zelenej cez Blatnickú dolinu. Tento zostup vám zaberie približne 2 hodiny 30 minút.

Celý okruh Blatnica – Gaderská dolina – Vápenná dolina – Tlstá – Ostrá – Blatnická dolina je náročná celodenná túra, ktorá vám zaberie aj s prestávkami približne 7-8 hodín, prejdete okolo 17 km a nastúpate viac ako 1 200 výškových metrov. Ak sa chcete na chvíľu zastaviť aj na Blatnickom hrade, určite vyrazte na túru skoro ráno. Ak si na dlhšiu túru netrúfate, na každý z vrcholov sa viete dostať samostatne.

Ostrá Tlstá
foto: TTstudio / Shutterstock

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Borišov a chata pod Borišovom

Borišov – mohutný výhľadový vrch v centre Veľkej Fatry

Borišov (1 510 m n. m.) je výrazný mohutný vrch v centrálnej časti Veľkej Fatry, ktorý turisti obľubujú vďaka nádhernému prostrediu a kruhovým výhľadom. Borišov ponúka krásne výhľady na okolité vrchy a doliny Veľkej Fatry, Malú Fatru, Chočské vrchy, Západné Tatry a pri dobrých podmienkach aj časť Nízkych Tatier. Borišov je odľahlejší vrch a túra naň vám zaberie celý deň. Najčastejším […]

Čertova brána

Gaderská dolina – klenot Veľkej Fatry

Gaderská dolina patrí medzi najkrajšie, najdlhšie a najvýznamnejšie doliny vo Veľkej Fatre. Považuje sa za skvost Turca, kde na malom území nájdete množstvo zaujímavých prírodných útvarov. Gaderská dolina je vhodná pre každého turistu – rodiny s deťmi si užijú dolinu a náročnejší turisti si môžu túru predĺžiť na okolité vrchy. Gaderská dolina s Dedošovou dolinou s dĺžkou až […]