Valčianska dolina spojila prírodu a komerčnú zábavu

Valčianska dolina spojila prírodu a komerčnú zábavu

Valčianska dolina v Malej Fatre je známa hlavne lyžiarskym strediskom Snowland. Kedysi tu bola jedna skala na kopci a ten sa až začiatkom tohto milénia premenil na zjazdovky. Dolina odrazu ožila, v zime sa ozýva lyžiarmi a nespí ani v lete. Občas tu stretnete na svahu aj nevestu v svadobných šatách.

Spojenie komerčnej zábavy s prírodou sa na tomto mieste podnikateľom skutočne podarilo. Moderné lyžiarske stredisko Snowland s 8-mi zjazdovkami s celkovou dĺžkou vyše 5 km otvorilo svoje brány v roku 2001. Žije hlavne v zime, no ani v lete nemá o návštevníkov núdzu. Permanentne vytvára pro rodinnú atmosféru, takže kedykoľvek sa sem rozhodnete prísť, bude vám aj vašim deťom celoročne k službám. A môžete si tu užiť aj svadobnú hostinu.

Areál pre rodiny a športovcov

Ubytovanie v rodinných apartmánoch, či hotelových izbách rekreantov určite nesklame. Ak ste aktívny turista či športovec, je tu hneď niekoľko alternatív k aktívnemu odpočinku. Napríklad požičať si bicykel, terénnu kolobežku, kolieskové korčule a využiť ich na niekoľkokilometrovej asfaltke, ktorá sa tiahne z obce Valča celou dolinou. K zábave prispeje paintball, stolný tenis, multifunkčné ihriská, kde sa dá zahrať tenis, minifutbal, či volejbal. Dokonca tu nájdete aj golfové odpalisko s 9 jamkami. Športovo-rekreačný areál Snowland obľubujú rodiny s deťmi. Pre tých najmenších v stredisku nechýba det­ské ihrisko s veľkou pirátskou loďou, bungee trampolíny, nafukovací šmýkací a skákací hrad, detský kolotoč, či klasické trampolíny.

Romantika na vode

Malá vodná nádrž, ktorú pred dvomi rokmi „upravili“, láka v lete k osvieženiu a zapožičaniu si člnov. Viete tu stráviť pár pekných chvíľ nielen pri jazere, ale aj na ňom, alebo si vychutnať rybolov. Atrakciou je zorbing a občas aj nevesta so ženíchom na svahu. Valčianska dolina je v skutku idylickým miestom na oslavu svadobnej noci, či strávenie dňa v prírode.

Možnosti turistiky

V okolí doliny je viacero turistických ciest, vďaka ktorým sa dajú objavovať krásy turčianskej prírody. Z Valče sa dá prejsť napríklad na sedlo Maríková a pokračovať do Kuneradu. Trás je na výber niekoľko, dostanete sa po nich k rybníkom aj k rozhľadniam, ktoré vám poskytnú výhľad na okolité pohoria, ale aj k partizánskym bunkrom. Rovinu striedajú náročnejšie  úseky so strmým stúpaním a klesaním. Aj cykloturisti si prídu na svoje. Po značených a udržiavaných cyklotrasách je možné prejsť 415 km krásnou turčianskou dolinou.

Eva Adamová

Som novinárka dušou aj srdcom. Milujem cestovanie, ktoré je súčasťou moje práce. Prešla som státisíce kilometrov doma aj v zahraničí, stretla stovky ľudí, ktorí mi vyrozprávali svoje príbehy, previedli ma málo poznanými miestami svojho kraja a dopriali tak vidieť očarujúce klenoty, ku ktorým by som sa len tak nedostala. Nie preto, že by boli ťažko dostupné, len možno komerčne nie veľmi atraktívne. Na Slovensku som v rámci svojej vášne objavila vďaka ľuďom nádherné miesta, o ktorých sa málo vie aj píše. Projekt slowensko.sk dal šancu aj týmto miestam a vďačne im ponúkol priestor. Zaslúžia si byť objavené.