Holíč, mesto nečakaných prekvapení

Holíč, mesto nečakaných prekvapení

Ak sa vám nechce cestovať za veternými mlynmi do Holandska, navštívte Holíč. Možno zostanete prekvapení, keď tam nájdete krásny veterný mlyn, ktorý vám zamáva na cestu plnú objavov. 

Na severe záhorskej nížiny v okrese Skalica leží mestečko, do ktorého keď zavítate, nebudete stíhať objavovať jeho tajomstvá. Holíč vás priam očarí záhadami a vtiahne do otázok, na ktoré hľadajú odpovede aj odborníci. Najlepšie urobíte, keď si sem odskočíte, ale nie na chvíľu. Tá vám k tomu, aby ste boli o poznanie skúsenejší, stačiť nebude.

Veterný mlyn 

Prekvapením číslo jedna je práve v úvode spomínaný veterný mlyn. Skrýva sa v lesíku, ale vedie k nemu z mesta pohodlná asfaltka aj pre cyklistov, takže ho ľahko nájdete. Je jediným historickým mlynom na Slovensku, ktorý prežil dnešok a ktorý vám symbolicky zakýva na cestu. 

Holíč
Veterný mlyn v Holíči

Kultové kamene

Ak si myslíte, že pri mlyne to v Holíči končí, nastáva prekvapenie číslo dva. Toto mesto vás očarí kultovými kameňmi alebo inak povedané menhirmi, ktoré môžete vidieť v našej krajine iba tu. Ktovie, možno ich k nám priniesli rozprávkoví Galovia, keď sa schovávali pred búrkou. Zaujímajú však nielen zvedavcov, ale hlavne odborníkov na megalitické pamiatky zo zahraničia, takže niečo magické na nich len predsa len bude. 

Holíčska fajansa

Holíč nezahanbí ani prekvapením číslo tri a to svojou Fajansou alebo manufaktúrou na výrobu špecifickej keramiky, ktorá svojho času konkurovala európskym náprotivkom. Okrem šálok či váz sa tu vyrábali sošky, džbány na všelijaké nápoje, nádoby na cukrovinky a iné dobroty. Fajansa bola svojho času taká vychýrená, že sa tu schádzali umelci z celej Európy, aby mohli tieto holíčske výrobky maľovať. Ukážky môžete vidieť v Holíčskom múzeu, ktoré je prekvapením číslo štyri, pretože sa skôr zameriava na konkrétnu oblasť Holíča a obsahuje mnoho darov práve od holíčskych obyvateľov. 

Tajomné čínske maľby na zámku

Aby sme dopriali aj záujmom tradičných objaviteľov pamiatok, tak prezradíme, že ani v Holíči nechýbajú krásne kostoly, a to dokonca z rôznych období. Celý výlet tohto záhoráckeho mestečka môžete zakončiť návštevou Holičského zámku, kde nájdete tak čínske maľby od neznámeho maliara ako aj opevnenie pred útočníkmi, či neskoršie barokové prestavby. 

Podotýkame, že tajomné čínske maľby nie sú výmyslom vandalov, ale jednou z pôvodných historických výzdob zámku a zobrazujú výjavy z dynastie Ming. Pre milovníkov tradičnej kultúry sa zachovala aj krásna kaplnka. Zámok je dostupný zatiaľ iba v letnej sezóne, ale vynahradzuje to bohatosťou programu, ktorý si v jeho priestoroch môžete pozrieť. Možno sa vám toto alebo aj iné tajomstvo Holíča podarí rozlúsknuť. Skúsite to?

Eva Adamová

Som novinárka dušou aj srdcom. Milujem cestovanie, ktoré je súčasťou moje práce. Prešla som státisíce kilometrov doma aj v zahraničí, stretla stovky ľudí, ktorí mi vyrozprávali svoje príbehy, previedli ma málo poznanými miestami svojho kraja a dopriali tak vidieť očarujúce klenoty, ku ktorým by som sa len tak nedostala. Nie preto, že by boli ťažko dostupné, len možno komerčne nie veľmi atraktívne. Na Slovensku som v rámci svojej vášne objavila vďaka ľuďom nádherné miesta, o ktorých sa málo vie aj píše. Projekt slowensko.sk dal šancu aj týmto miestam a vďačne im ponúkol priestor. Zaslúžia si byť objavené.