1. Domov
  2. Záhorie
  3. Hrad Branč – pohraničný hrad, ale aj väznica so smutným osudom

Hrad Branč – pohraničný hrad, ale aj väznica so smutným osudom

Hlavný obrázok článku "Hrad Branč – pohraničný hrad, ale aj väznica so smutným osudom"

Hrad Branč, niekedy nazývaný aj Brančský hrad je zrúcanina hradu na Záhorí v Myjavskej pahorkatine. Zrúcanina sa týči na výraznom homoľovitom kopci vo výške 475 m n. m. nad obcou Podbranč.

Skalný hrad, ktorý strážil cestu na Moravu

Hrad Branč patril do siete pohraničných hradov, ktorý strážil cesty cez Malé Karpaty na Moravu a je jedným z najstarších hradov na Záhorí. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1317, avšak staršie nálezy mincí predpokladajú vznik hradu okolo rokov 1251 – 1261. Pravdepodobne v tom období ho dal postaviť magister Aba z Hlohovca.

Na hrade sa vystriedalo približne 40 majiteľov, medzi najznámejších patrili Matúš Čák Trenčiansky, Karol Róbert, Matej Korvín, Ján Luxemburský, Žigmund Luxemburský či Stibor zo Stiboríc. Práve Stibor sa zaslúžil o väčšiu prestavbu hradu, ktorého výsledkom bol typický gotický skalný hrad s útočnou vežou, palácom, kaplnkou a vysokým hradbovým múrom.

Hrad Branč
foto: Richard Semik / Shutterstock

Pongrác, lúpežný rytier

Jedným zo zaujímavých majiteľov bol aj Pongrác zo Sv. Mikuláša, ktorý vďaka lúpežným výpadom do okolia získal povesť lúpežného rytiera. Nakradnutý majetok potom predával v Senici alebo priamo na lúke pri hrade.

Jedným z posledných majiteľom bol František Nyári, ktorý dostaval oproti stredovekému palácu nový palác a hrad rozšíril novým opevnením s delovou baštou. Jeho potomkovia dostavali v hornom hrade obytné budovy, ďalšie vonkajšie opevnenie s bastiónmi, ale neskôr hrad opustili a odišli do novopostaveného kaštieľa v Sobotišti.

Hrad Branč
foto: Zoltan Duray / Shutterstock

Väznica so smutným osudom

Dobre opevnený hrad slúžil ako útočisko pred častými bojmi a neskôr bol prechodnou väznicou pre protestantských kňazov, ktorí boli odsúdení na galeje. Tí zomreli v jamách po obvode múru a túto udalosť pripomína pamätník na hrade.

Postupom času hrad strácal svoj vojenský význam a začal chátrať, až sa v 18. storočí stali z neho len ruiny. V roku 1968 bola prevedená pamiatková obnova hradu, ktorá ale nebola dokončená.

Hrad Branč
foto: Zoltan Duray / Shutterstock

Čierna pani

K hradu sa viaže povesť o čiernej pani, ktorá blúdi hradom. Kedysi na hrade žil hradný pán s krásnou, ale prieberčivou dcérou, ktorá si na každom pytačovi našla chybu. Otca prešla trpezlivosť a krásnu dcéru preklial. Odvtedy blúdi nocou po hrade a hľadá niekoho, kto by ju odklial.

Výhľad na okolie
foto: KajzrPhotography / Shutterstock

Náučný chodník Starý hrad – Branč

Na hrad sa dostanete z časti Podbranč-Podzámok, kde nájdete tesne pod hradom aj parkovisko. V blízkosti je zároveň náučný chodník Starý hrad – Branč, ktorý vás prevedie okruhom z hradu Branč cez hradisko Starý hrad, ktoré patrí medzi najstaršie na Záhorí.

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Plavecký hrad

Plavecký hrad – Detrichov hrad, ktorý dostal nové meno

Plavecký hrad je zrúcanina hradu, ktorú nájdeme nad obcou Plavecké Podhradie na západnom úpätí Malých Karpát. Hrad sa vypína nad okolitým lesom a  je dobre viditeľný už z ďaleka. Dobrá poloha na kopci Pohanská s výhľadom na Záhorskú nížinu predurčili toto miesto k stavbe hradu, ktorý bol s ďalšími 14 hradmi súčasťou obrannej a kontrolnej línie od Dunaja po Považie. […]