Hrad Pajštún, brána k hviezdnej oblohe

Hrad Pajštún, brána k hviezdnej oblohe

Blízko Bratislavy na Záhorí, neďaleko obce Borinka sa nachádza brána k inej dimenzii, lezecká svätyňa, obľúbené miesto romantikov a milovníkov stanovačky. Ak ste o tom ešte nepočuli, nebojte sa. My vám hrad Pajštún radi predstavíme. 

História hradu siaha do šestnásteho storočia, pričom jeho úlohou bolo chrániť krajinu. To formovalo aj jeho vzhľad, ktorému dominovali budovy a miestnosti s vojenskou funkciou. Jeho život ukončili napoleonské vojny, pretože tento vojvodca hrad z väčšej časti zničil a bohužiaľ sa nenašiel nikto, kto by sa podujal na obnovu stavby. Z tohto dôvodu môžete pri jeho návšteve pozorovať iba zachované steny a okná. Napriek tomu má zrúcanina v lone prírody svoje kúzlo.

Zničený Napoleonom, milovaný súčasnosťou

Pajštún sa stal veľmi obľúbeným miestom súčasných výletníkov. Ak sa rozhodnete vydať na cestu k nemu v pekný slnečný deň, nečakajte, že tam budete sami. Súkromie si môžete užiť akurát v zime, či za daždivého počasia. Inak tam narazíte na mnoho stanujúcich skupiniek, ktorí si užívajú kombináciu histórie a prírody. Tá ponúka svoje krásy nie len cez deň, ale aj v noci. Svetelné znečistenie je tu totiž v porovnaní s mestami minimálne, a tak si s polovičkou alebo kamarátmi môžete vychutnať nerušené pozorovanie krásnej nočnej oblohy. Tento vstup medzi hviezdy vám nebudú kaziť ani svetlá ani zvuky mesta. 

Miesto aj pre aktívnych

Pokiaľ svoj voľný čas chcete tráviť aktívnym pohybom, máte možnosť. Samotný výstup k hradu je možné absolvovať pešo z dedinky Borinka, pričom pri stúpaní sa začiatočník trošku zapotí. Pre pokročilejších sú tu lezecké cesty, kde si možno po stopách významných horolezcov overiť svoje schopnosti. Netreba zabúdať na helmu, pretože niektorí turisti zvykli v minulosti hádzať dole kamienky či kúsky tehál a aj samotný hrad má už čo to za sebou. Inak je však lezecký zážitok bezchybný, pokiaľ budete dbať na všetky zásady bezpečnosti. Hrad Pajštún je teda multifunkčným miestom, ktoré človeka prenesie k nebesky pokojnej oblohe ako aj k adrenalínovým zážitkom lezectva. Čo si vyberiete, je na vás. 

Gabriela Hlinčík

Som často na cestách, privátne aj pracovne. Vďaka svojej profesii – novinárčine, sa viem veľakrát dostať o čosi bližšie k ľuďom ako ostatní. Veľa sa pýtam a zároveň vďačne počúvam príbehy. Mnohé z nich sa ma dotkli a ovplyvnili, iné ma inšpirovali aj motivovali. Skrz ľudí spoznávam rôznorodosť či mágiu života, dozvedám sa o čarokrásnych a menej známych miestach na Slovensku a rada nechávam ľudí, aby skrz svoje vlastné slová, dojmy a pocity zdieľali s ostatnými miesta, na ktorých sa im páčilo a porozprávali o ľuďoch, ktorých obdivujú, či odporučili služby alebo produkty, s ktorými boli spokojní. Spojenie ľudského slova v interakcii s novinárčinou vnímam ako poslanie robiť „reklamu“ tým, ktorí budujú priateľské vzťahy a tomu, čo lahodí ľudským zmyslom a zaslúži si pozornosť.