1. Domov
  2. Záhorie
  3. Hrad Pajštún, brána k hviezdnej oblohe
Hlavný obrázok článku "Hrad Pajštún, brána k hviezdnej oblohe"

Blízko Bratislavy na Záhorí, neďaleko obce Borinka sa nachádza brána k inej dimenzii, lezecká svätyňa, obľúbené miesto romantikov a milovníkov stanovačky. Ak ste o tom ešte nepočuli, nebojte sa. My vám hrad Pajštún radi predstavíme. 

História hradu siaha do šestnásteho storočia, pričom jeho úlohou bolo chrániť krajinu. To formovalo aj jeho vzhľad, ktorému dominovali budovy a miestnosti s vojenskou funkciou. Jeho život ukončili napoleonské vojny, pretože tento vojvodca hrad z väčšej časti zničil a bohužiaľ sa nenašiel nikto, kto by sa podujal na obnovu stavby. Z tohto dôvodu môžete pri jeho návšteve pozorovať iba zachované steny a okná. Napriek tomu má zrúcanina v lone prírody svoje kúzlo.

Zničený Napoleonom, milovaný súčasnosťou

Pajštún sa stal veľmi obľúbeným miestom súčasných výletníkov. Ak sa rozhodnete vydať na cestu k nemu v pekný slnečný deň, nečakajte, že tam budete sami. Súkromie si môžete užiť akurát v zime, či za daždivého počasia. Inak tam narazíte na mnoho stanujúcich skupiniek, ktorí si užívajú kombináciu histórie a prírody. Tá ponúka svoje krásy nie len cez deň, ale aj v noci. Svetelné znečistenie je tu totiž v porovnaní s mestami minimálne, a tak si s polovičkou alebo kamarátmi môžete vychutnať nerušené pozorovanie krásnej nočnej oblohy. Tento vstup medzi hviezdy vám nebudú kaziť ani svetlá ani zvuky mesta. 

Miesto aj pre aktívnych

Pokiaľ svoj voľný čas chcete tráviť aktívnym pohybom, máte možnosť. Samotný výstup k hradu je možné absolvovať pešo z dedinky Borinka, pričom pri stúpaní sa začiatočník trošku zapotí. Pre pokročilejších sú tu lezecké cesty, kde si možno po stopách významných horolezcov overiť svoje schopnosti. Netreba zabúdať na helmu, pretože niektorí turisti zvykli v minulosti hádzať dole kamienky či kúsky tehál a aj samotný hrad má už čo to za sebou. Inak je však lezecký zážitok bezchybný, pokiaľ budete dbať na všetky zásady bezpečnosti. Hrad Pajštún je teda multifunkčným miestom, ktoré človeka prenesie k nebesky pokojnej oblohe ako aj k adrenalínovým zážitkom lezectva. Čo si vyberiete, je na vás. 

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.