1. Domov
  2. Zamagurie
  3. Haligovské skaly – najznámejší skalný masív Pienin

Haligovské skaly – najznámejší skalný masív Pienin

Hlavný obrázok článku "Haligovské skaly – najznámejší skalný masív Pienin"

Haligovské skaly sú chránený prírodný výtvor o rozlohe 63 hektárov, ktoré sa týčia 300 metrov nad obcou Haligovce a údolím potoka Lipník v Národnom parku Pieniny. Komplex vápencových skál, skalných veží, krasových dolín, suchých korýt či jaskýň ponúka skutočné prírodné bohatstvo.

Haligovské skaly a ich výnimočnosť

Haligovské skaly sú posiate rôznymi skalnými vežami ako Biela, Červená, Sovia, Hrubá či Končistá, ale aj zaujímavými útvarmi ako skalné okno Zbojnícka brána. Masív Haligovských skál je rozčlenený piatimi žľabmi, ktorých dná sú vyplnené vrstvou sutín. Skalné chrbáty medzi žľabmi sú silno skrasovatelé s mnohými formami podzemného krasu. Skaly sú domovom rozmanitej fauny a flóry. Početne sú zastúpené karpatské, západokarpatské endemity a subendemické druhy, teda druhy ktoré sa nachádzajú len na určitom území.

Haligovské skaly
Haligovské skaly foto: Borisb17 / Shutterstock

Jaskyňa Aksamitka

Haligovské skaly ukrývajú v sebe niekoľko jaskýň, ktoré boli miestnemu obyvateľstvu známe už v rannom stredoveku. Kozia, Zbojnícka, Jazvečia, Biela skalka a najznámejšia jaskyňa Aksamitka. Malá krasová jaskyňa so skalnými sutinami a ostrými skalami je kvôli nebezpečnému terénu verejne neprístupná, ako aj všetky ostatné. Okrem toho v nej zimuje niekoľko vzácnych druhov netopierov.

Názov jaskyne Aksamitka sa viaže k udalostiam, ktoré sa odohrali v polovici 15. storočia, keď sa pri Dunajci neďaleko Czorsztyna začali zhromažďovať husitské vojská, aby mohli podnikať bojové výpady do okolia. Legendárny veliteľ Peter Aksamit so svojimi vojakmi lúpil a raboval po Spiši a podľa povesti sa na sklonku života rozhodol kajať zo svojich hriechov. Sadol si do jaskyne v Haligovských skalách a začal plakať. Každá slza z Aksamitovho oka sa premenil na kvapeľ. Odvtedy má táto jaskyňa kvapľovú výzdobu i meno Aksamitka.

Ako sa dostať na Haligovské skaly?

Priamo cez Haligovské skaly síce nevedie turistický chodník, je však vyznačená trasa po ich obvode, ktorá začína v Haligovciach na zelenej turistickej značke, ktorá sa napája na červenú značku, ktorou pokračujete na vrch Plašná (889 m n. m.) až do Červeného kláštora. Na Haligovských skalách sa nachádza niekoľko miest s pekným výhľadom, avšak tieto miesta a vyhliadky nie sú vôbec značené a kvôli ťažšiemu a zarastenému terénu sú aj ťažko objaviteľné a oficiálne neprístupné.

Zdroj: severovychod.sk

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Osturňa

Osturňa – goralská obec, kde zastal čas

Osturňa je rázovitá zamagurská obec, ktorú nájdeme v severozápadnej časti pohoria Spišská Magura. Prvá doložená písomná zmienka pochádza z roku 1593, hoci sa predpokladá, že prví rusínski kolonisti prišli do Osturne už v 14. storočí. Vplyvom kolonizácie sa obec rozrástla až na 9,5 km a stala sa najľudnatejšou obcou Zamaguria.   V článku sa dočítate:Čím sú charakteristické domy v Osturni?Koľko domov […]

Červený kláštor

Červený kláštor – historický klenot na brehu Dunajca

Na brehu Dunajca pod ikonickým vrchom Tri Koruny leží malebná obec Červený Kláštor, ktorá je obľúbeným a vyhľadávaným turistickým cieľom na Zamagurí. Obec je preslávená vďaka splavu Dunajca, prírode, kúpeľom a kláštoru s rovnomenným názvom. V článku sa dozviete: Ako vznikol názov Červený kláštor? Národná kultúrna pamiatka Kláštor kartuziánov v obci Červený Kláštor patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky tohto druhu […]

Prielom Dunajca a Tri koruny

Prielom Dunajca – miesto jedinečných scenérií

Prielom Dunajca je takmer 8 kilometrov dlhá prielomová dolina, ktorou preteká rieka Dunajec. Je najväčšou prielomovou dolinou (kaňonom) v strednej Európe a jedným z najobľúbenejších turistických cieľov v Pieninách. V článku sa dozviete:V čom patrí Prielom Dunajca k najkrajším v Európe?Koľko percent z povodia sa nachádza na Slovensku?Aké povesti sa viažu k Dunajcu?Za koľko hodín prejdete náučný chodník Prielom Dunajca? Prielom Dunajca je […]